06.05.2022 - 08.05.2022

Kulturní centrum Řehlovice, Na Statku 20, Řehlovice

řehsign 1

Mezi řemeslem, tradicí a budoucností

Která řemesla jsou tradiční pro regiony Čech a Saska? Jakou sehrály v daných regionech roli? A jak mohou i dnes dál žít v moderním uměleckém kontextu?

Těmto všem a mnoha dalším otázkám je věnován letošní řehsign v Kulturním centru Řehlovice. Řehsign je rozdělen do několika menších setkání, z nichž první se konalo od 6. do 8. května.

Účastníci ho zahájili v uvolněné atmosféře s kávou a koláčem v páteční odpoledne. Následoval úvod do prvního řemesla věnovaný látkám a vzorům. V rámci sítotiskové dílny účastníci pod vedením Stefanie Busch vytvořili imitaci tradičního svatebního šátku ze Saska. Z jednotlivých motivů vznikl v průběhu odpoledne a sobotního dopoledne společný vzor. Kromě toho všichni společně vytvořili šátek plný experimentálních potisků a tiskem zdobili také látkové tašky a trička.

Následovala přednáška Lenky Laurynové z Muzea Českého ráje v Turnově, která se věnovala zpracování drahých kamenů a skla v regionu Čech.

Odpoledne program pokračoval sklářskou dílnou, v rámci které si účastníci mohli pod vedením Markéty Váradiové vyzkoušet tvorbu mozaiky. S Karin Plekat měli účastníci možnost nahlédnout do programu příštího řehsignového setkání a vyzkoušet si výrobu objektů z vrbového proutí. Pletení z proutí bude hlavní náplní srpnového řehsignu, v rámci kterého budou všichni účastníci společně vytvářet objekt, který se stane součástí parku umění.

Závěrečným workshopem na téma tradičních řemesel v regionech Čech a Saska byla keramická dílna Daniely Netolické. Pod jejím vedením vznikly květiny, které bude možné po vypálení vystavit v parku umění.

Mezi všemi vzdělávacími workshopy bylo samozřejmě i místo pro zábavu a volný čas, ať už u grilu nebo u nočního táboráku. Víkend završil závěrečný koncert Jiřího Straňka a Kateřiny Kročilové, který se uskutečnil v neděli odpoledne v parku umění a kterého se zúčastnili i hosté z řad široké veřejnosti z Řehlovic a okolí. Za zvuků Pointer Sisters, Nancy Sinatra a Eda Sheerana tak byl park umění oficiálně otevřen pro letošní sezónu 2022.

Velké poděkování patří Česko-německému fondu budoucnosti, obci Řehlovice a spolku Řehstart Drážďany, kteří toto setkání finančně umožnili.

Druhý workshop řehsignu začíná ve čtvrtek 11. srpna. O všech dalších akcích v Kulturním centru Řehlovice se můžete informovat také prostřednictvím našich webových stránek a našeho instagramového účtu (@kulturdaca)!