16.07.2021 - 25.07.2021

Proudění - Strömungen 2021: Pění to!

Nikdo nemůže popřít, že pivo hraje v Řehlovicích důležitou roli. Před 110 lety byla v pivovaru – v areálu dnešního Kulturního centra Řehlovice – naplněna poslední láhev. V souladu s tímto výročím se sympozium v roce 2021 pod názvem Pění to! Es schäumt! věnovalo uměleckému zkoumání, tvoření           v bývalém pivovaru a přilehlém parku.

Výtvarníci z České republiky a z Německa se po celý týden zabývali historií dvora a „Pěněním“ v rámci diskusí, workshopů a přednášek. Inspirující byla setkání se starostkou Řehlovic paní Princovou a s panem Grisou z katedry historie UJEPu v Ústí nad Labem a také výlety do blízkého okolí (Galerie Gotické dvojče v Litoměřicích, Stadic).

Výtvarníci vytvořili nejen jednotlivé instalace, ale navíc spontánně vznikl i silný pocit soudržnosti mezi účastníky. Nejen rozdílné národnosti, ale také mezigenerační výměna vedla k diskusím a novým poznatkům, které obohatily tvůrčí proces.

V průběhu týdne vznikaly instalace a probíhaly performance, které nově vytvořený Umělecký park a přilehlé pivovarské haly naplnily životem. Za hudebního doprovodu kapely La Banda de Contenedor se závěrečná vernisáž proměnila ve velkou oslavu, na kterou budou účastníci i obec pravděpodobně dlouho vzpomínat.

Odpoledne se v areálu dvora tradičně konal každoroční přátelský fotbalový turnaj mezi účastníky sympozia a vesnickou komunitou.