10.07.2015 - 19.07.2015

Sympozium Proudění-Strömungen 2015: Mlha

Projekt má ukázat možnosti a působení umění. Umělci dává nezbytný prostor pro společnou a/nebo vzájemně inspirující práci. Vznikají díla, která podněcují k zamyšlení a vedou publikum k reflexi důležitých otázek. Každým rokem se snažíme pokračovat novými tématy v této reflexi.

 

Mlha má jednu velkou výhodu.
Místo pohledu do dálky dovolí leckdy více náhledu do sebe.
Dr. Fritz P. Rinnhofer

 

Před třemi lety jsme začali s otázkami, co je ta neustále přítomná krize, odkud pochází a kdo ji způsobuje. Mlha (nová orientace – dezorientace?) je pokračováním témat posledních let – Ostrý vítr, Pokračování, Páté přes deváté (Sympozium v Drážďanech).

Mlha je hustá bílá pára nad zemí. Pro oči neviditelné nepropustné zakalení vzduchu je způsobeno koncentrací maličkých vodních kapiček. Od mraků se odlišuje kontaktem se zemí. I smog (= smoke+fog) je mlze příbuzný. Je to produkt průmyslu a dopravy a škodí životnímu prostředí. Mlha po chvilce zmizí, oproti smogu je krátkodobější. Pokud smog setrvává, po nějaké době se člověk cítí také „zamlžen“. Neboť vzduch kolem nás je prosycen špatným, nezdravým pachem a neponechává místo k dýchání.

Mlha se často ztvárňuje v umění, řehlovický dvůr nabízí napínavé prostory pro zajímavé koncepty. Pro rok 2015 jsme vybrali téma, které poskytuje i formální orientaci.

Mlha dělá věci krásnými.
Poets and painters have taught the loveliness of such effects.
They did not exist till Art had invented them.
Before Turner there was no fog in London.
Oscar Wilde

 

V češtině znamená „mlžit“ - nemluvit pravdu. Ale nejen lež pravdu utlačuje, nýbrž i v současných informačních vlnách se ztrácí v mlze. Je paradoxem doby internetu, že hledání vlastního názoru nebo politické orientace - nezjednodušuje. Obsah médií působí často jako mlhový granát a klade ochranný závoj přes současné poměry.

Ať je to krize na Ukrajině, Izraelský konflikt, pochody Pegidy v Drážďanech nebo spravedlivé rozdělení zdrojů, je to jednoduše těžké během denodenních povinností, vynaložit dostatek času a zachovat si nadhled – přijít věcem na kloub. Člověk se pak vydává na pomezí informační války, kde vládne nelítostný boj o naši mysl. V době sociálních médií se čtenáři aktivně účastní internetových fór a ne zřídka jsou tito pisálci komentářů placeni, aby vědomě manipulovali s veřejným míněním.

Nikdo nemá na pravdu patent, ale pokud má člověk k hledání dost času a prostoru, dostane se k ní blíže. Přesně tento rámec nabízí sympozium na rozsáhlém dvoře centra a dáva umělcům možnost se v mlze nejenom „šťourat“ ale i bádat. Umění jako znalost.

 

Miluji mlhu, neboť dělá svět tak malým, že mu mohu rozumět.
Anonym